Turystyka na Dominikanie przekroczyła liczbę przyjazdów gości niebędących rezydentami w 2022 r

W 2022 r. turystyka dominikańska przekroczyła liczbę przyjazdów gości niebędących rezydentami, którzy przybyli  na Dominikanę, aby cieszyć się urokami tego kraju, bijąc w ten sposób rekordy miesiąc po miesiącu.

Turyści o różnym profilu i pochodzeniu zaczęli masowo napływać do kraju po tym, jak w lutym prezydent Luis Abinader  zniósł wszystkie środki ograniczające nałożone przez COVID-19 .

Oczekuje się, że do końca roku  Dominikanę odwiedzi 7,2 mln gości niebędących rezydentami, a dochody z sektora turystycznego sięgną 8,5 mld USD.

Według Banku Centralnego działalność hoteli, barów i restauracji wykazywała średnią międzyroczną zmienność 26,8% pod względem realnej wartości dodanej, przyczyniając się do wzrostu miesięcznego wskaźnika aktywności gospodarczej (IMAE) o 1,4 punktu procentowego (Miesięczny wskaźnik aktywności gospodarczej)  o 5,2 % w okresie styczeń-październik 2022 r., czyli jedna trzecia dotychczasowego wzrostu w tym roku.

Statystyki Ministerstwa Turystyki dotyczące zachowania się branży turystycznej wskazują, że w okresie styczeń-listopad kraj przyjął drogą lotniczą 6 397 444 gości, a także kolejnych 1 085 606 wycieczkowiczów (pasażerów rejsów wycieczkowych), co odpowiada przybyciu 7 483 050 osób.

Wizyta tych osób w pierwszych jedenastu miesiącach tego roku przyniosła dominikańskiej gospodarce 7,8 mln USD.

Najlepsze miesiące turystyki

Według statystyk Ministerstwa Turystyki , Republika Dominikany pobiła rekordy przyjazdów turystów każdego miesiąca w 2022 roku.

Oferty pracy

Jeśli chodzi o miejsca pracy, prezes Stowarzyszenia Hotelarstwa i Turystyki Republiki Dominikańskiej (Asonahores), David Llibre , podkreślił, że sektor turystyczny generuje ponad 570 000 bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy.

Raport Mitura na temat statystyk za lipiec wskazuje, że rynek pracy w sektorze turystycznym w kraju odbudował się w 100% od czerwca 2022 r., jednak nastąpił spadek liczby firm o 492.

Z danych resortu wynika, że według stanu na czerwiec br. w 6381 firmach zatrudnionych było 173 345 osób.

Podczas gdy w tym samym okresie 2021 r. zarejestrowano 153 760 pracowników, którzy pracowali w około 6 873 firmach.

Dane te wskazują, że w czerwcu 2022 roku zatrudnionych jest o 19 585 więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku, ale w tym roku nastąpiła redukcja o 492 firmy.

Inwestycje zagraniczne i obłożenie hoteli

David Llibre  docenił również solidne bezpośrednie inwestycje zagraniczne w turystyce w wysokości ponad 1 000 milionów dolarów. W tym sensie zwraca uwagę, że sektor ten wytwarza 16% produktu krajowego brutto.

Jeśli chodzi o ofertę hotelową, zwraca uwagę, że w kraju dostępnych jest ponad 85 000 pokoi, a obecnie w budowie jest kolejnych 10 500 „w wyniku zaufania do klimatu inwestycyjnego, który oferujemy, oraz ciągłego wzrostu w efektywnej realizacji sektora ”.

Prognozy turystyczne 2023 r

„Z Asonahores i widzieliśmy wspólną pracę, przewidujemy 2023 od trwałego wzrostu z faktu, że światowe ekonomiczne czynniki inflacji poprawiają się, i w tym kontynuujemy rozwój społeczno-ekonomiczny, który reprezentuje branża, oraz wzmocnienie pozycjonowanie naszego kraju jako miejsca docelowego” – powiedział Llibre.

reklama w turystyce

W tym roku minister turystyki David Collado poinformował, że zaoszczędzili około 7,2 miliarda RD$ na promowaniu kraju jako celu turystycznego.

Ministerstwo obniżyło ten wydatek poprzez zmianę strategii w promocji międzynarodowej i teraz reklama odbywa się cyfrowo, a kraj promuje się bez pośredników.

Projekt turystyczny Cabo Rojo

W tym roku rozpoczęto budowę projektu turystycznego Cabo Rojo, Pedernales , za kwotę około 7 miliardów RD$, w ramach strategii sojuszu publiczno-prywatnego na rzecz rozwoju południa kraju.

Projekt ma na celu uczynienie Pedernales najlepiej cenionym i cenionym celem rejsów wycieczkowych na Karaibach. Prace obejmują port Cabo Rojo , który byłby podstawową osią rozwoju, który ma przywieźć pierwszych pasażerów statków wycieczkowych, oraz niezbędną infrastrukturę wodno-kanalizacyjną dla kotwicowiska i rozważanych hoteli.

Kompleksowy projekt jest częścią ogólnego planu zagospodarowania turystycznego, dzięki któremu zamierzają stworzyć miejsca pracy dla całego regionu Enriquillo, zintegrowanego Barahona, Pedernales, Independencia i Bahoruco.

programy

W sierpniu tego roku Mitur uruchomił „ Turystykę w każdym rogu ”, platformę promującą i wspierającą turystykę lokalną, z naciskiem na zrównoważony rozwój i integrację.

Do tej pory program Tourism in Every Corner był realizowany w prowincjach Hermanas Mirabal, Monseñor Nouel, María Trinidad Sánchez i Santiago , gdzie promowano i ponownie uruchamiano to, co najlepsze w każdej miejscowości, wspierając turystykę wewnętrzną.

W 2022 r. wdrożyła również Krajowy Plan Reorganizacji, Rewitalizacji, Szkolenia i Finansowania Stowarzyszeń i Nieformalnych Sprzedawców Plaż , inwestując ponad 3 000 mln RD$ na renowację około 25 plaż.

Wśród plaż do interwencji są plaże Makau , Guayacanes, Boca Chica, Las Galeras, Miches, Los Patos, Los Quemaítos, Saladillas, Palenque i Puerto Plata .

Ponadto Mitur kontynuuje program renowacji promenady w celu rozwoju turystycznego prowincji, aw tym roku wyremontowano promenadę Cabrera w María Trinidad Sánchez, zbudowaną kosztem ponad 73 milionów pesos.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate